A víz olyan kincse a Földünknek, amely nélkül nincs élet. A mindennapokban hajlamosak vagyunk elfeledkezni a víz éltető ajándékairól, és természetesnek vesszük, hogy bármikor hozzájuthatunk korlátozás nélkül.
Azt gondoljuk, elég csak kinyitni a csapot, hogy annyi ivóvizet vegyünk, amennyit csak akarunk. A nyári kánikulában viszont már szembesülhettünk azzal, hogy a víztartalékaink végesek: a hirtelen beköszöntő forróságban a vízfogyasztás olyan méreteket öltött, hogy Budapest környékén vízhiány lépett fel. Hiába működtek maximális kapacitással a víztermelő kutak, a víztároló medencék vízszintje drasztikusan lecsökkent, emiatt vízkorlátozást kellett bevezetni a lakosok és az intézmények körében. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy bizonyos lakott területeken, azaz háztartásokban egy ideig egyáltalán nem volt vezetékes víz. Ez pontosan az a helyzet, amit senki sem szeretne átélni, se rövid-, se hosszútávon, mégis egyre közelebb kerül hozzánk ez a sokáig csak távolinak tűnő probléma.
A víz hosszú és költséges víznyerő, majd víztisztító folyamatok után, rengeteg gépezet, vezeték és szakember közreműködésével jut el hozzánk, akkor könnyebb belátni, hogy milyen szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a procedúra végén fogyasztóként élvezhetjük az otthonunkba érkező víz minden cseppjét.
Fontos, hogy a berögzült szokásokat észrevegyük és tudjunk rajtuk változtatni!
A víz érték számunkra, vigyáznunk kell rá! Nem pazarolhatjuk, nem használhatjuk gondolkodás nélkül!
Az alábbiakban néhány tippet adunk arra, hogyan lehet spórolni a hétköznapokban a vízzel úgy, hogy az nem jár sem különösebb fáradsággal, sem lemondással. Az ötletek egy részét a Klímakabinet közösségi oldal követőinek köszönhetjük, akik az egyik felhívásunkra reagálva megosztották velünk saját víztakarékos módszereiket.
1. Zárd el a csapot!
A csapot nem csak használat után, de használat közben is el kell zárnunk, amikor azt gondoljuk, hogy mindjárt vízre lesz szükségünk, de valójában erre csak hosszú másodpercek múlva kerül sor. Klasszikus példa erre a hajmosás és fogmosás, amikor messze még az öblögetés, a csapot mégis nyitva hagyjuk.
2. Tusolj zenére (és időre)!
A gyors tusoláshoz szuper tipp érkezett az egyik olvasónktól: kiválaszt egy 3-4 perces zeneszámot és csak addig áll a zuhany alatt, amíg tart a szám. A víz folyatására így nincs esély, és ha elég pörgős dalt kapcsol be, az még motivál is a gyors szappanozásra!
3. Használd újra a fürdővizet!
Ha kádban fürdesz, ne engedd le a végén a vizet: használd WC-öblítésre vagy akár felmosásra! Tehát nem kell feltétlenül lemondanunk a szívünknek kedves szokásokról – jelen esetben a kádban fürdésről – a környezetvédelem érdekében, ha azt tudatosan a víztakarékosság javára tudjuk fordítani.
4. Használj víztakarékos perlátort!
Perlátor, azaz csapvégszűrő minden vízcsaphoz tartozik. Ez a csaptelep kifolyó részén található menetes rész, amely irányítja a vízsugarat, tehát meggátolja a víz fröcskölését, továbbá szűri a vízhálózatból érkező szennyeződéseket. A hagyományos perlátor hatásköre eddig terjed, a víztakarékos perlátorok viszont ezen túl csökkentik a percenként átfolyó víz mennyiségét, így a vízpazarlás mértékét is.
5. Gyűjtsd az esővizet!
Erkélyen, teraszon, belső udvaron, lapos tetőn vagy bárhol, ahol elfér a szabad ég alatt egy nagyobb edény – gyűjtsd az esővizet! Locsolásra kiváló megoldás, de egy kiadósabb esőzés után akár WC-öblítésre is felhasználható.
6. Használd fel a főzővizet!
Tojást főztél? A kihűlt vizet használhatod locsolásra, ugyanis a tojáshéjban található tápanyagok jót tesznek a növényeknek!
Zöldséget főztél? Mindenképp tedd félre az ízes, tápanyagokban gazdag levet: leveshez, főzelékhez kiváló alaplé lehet belőle!
Tésztát főztél? A leöntött vizet felhasználhatod kenyér-, vagy pizzasütéskor a tészta gyúrásához.
7. Ne indítsd el a mosógépet feleslegesen!
Csak akkor indítsd el a mosást, ha valóban összegyűlt a megfelelő adag szennyes ruha. Ha túl kevés ruhát raksz a gépbe, feleslegesen fogyasztod a vizet, az áramot és a mosószert, de az sem jó, ha túl sok holmit gyömöszölsz a dobba: ha a zsúfoltság miatt piszkos marad valami, azt moshatod újra… Ha alacsony hőfokot és rövid programot állítasz be a gép elindításakor, szintén vizet és áramot spórolhatsz!
8. Legyen vízórád!
A vízóra felszereltetése és rendszeres olvasgatása az első sokk után szintén jó motiváció lehet a víztakarékosságra!
9. Használj környezetbarát tisztító- és tisztálkodószereket!
Csökkentsd a vegyszereket és alkalmazd a környezetbarát szereket a háztartásban!
A legkorszerűbb eljárás ellenére számos olyan anyag maradhat a tisztított vízben, mely ártalmas az élővizekre. Ezért fontos, hogy vegyszerek, gyógyszerek, használt sütőolaj, vagy mikroműanyagot tartalmazó kozmetikai szerek ne kerüljenek a lefolyókba.
+1 Válassz egyet a fenti tippek közül és próbáld ki még ma!
Az eredményes változás kis lépésekben történik: elég, ha egy új szokást kipróbálsz a javaslataink közül, de amellett igyekezz kitartani!